امروز چهارشنبه, 03 بهمن 1397 - Wed 01 23 2019

منو

اشتغال مهمترین چالش در طرح اسکان عشایر است.

  • نوشته شده توسط مدیر ارشد
  • دسته: با مردم
  • بازدید: 2277

کرده است/ با عدم توجه به اشتغال عشایر دیگر ردپایی از جامعه عشایری نخواهد بود/ باید طرح هایی متناسب با توان و تجربه عشایر جهت اشتغال تدوین شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نماینده جهرم در مجلس، همایش عشایر شهرستان جهرم با حضور صادق نکوئیان مدیر کل امور عشایر استان فارس، محمدرضا رضایی نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، فرماندار ویژه و تنی چند از رؤسای دستگاه های اجرایی شهرستان در شهرک احمدیه منطقه اسکان عشایر چاه سرخ برگزار شد.
رضایی در این همایش با اشاره به طرح دولت در خصوص اسکان عشایر گفت: در شهرستان جهرم بیش از یک هزار خانواده عشایری وجود دارد که در بخش های مختلف شهرستان زندگی می کنند.
نماینده جهرم اشتغال عشایر را از مشکلات جامعه امروز عشایری دانست  و اظهار داشت: با اسکان عشایر زمینه های زندگی روستایی و شهری برای این جامعه فراهم کرده ایم و چاره ای برای اشتغال عشایر اندیشیده نشود  در آینده نزدیک دیگر ردپایی از جامعه عشایری وجود نخواهد داشت.
وی افزود: امور عشایر باید طرح های اشتغال زایی متناسب با منطقه که با استعداد و تجربه عشایر همخوانی داشته باشد آماده کند و دیگر دستگاه های اجرایی نیز در این زمینه یاری رسانند تا این طرح ها به نتیجه رسد و کانون های عشایری همچنان تولید کننده باشند.
رئیس مجمع نمایندگان استان فارس با بیان اینکه عشایر بیشتر در مناطقی که چشمه و قنوات وجود داشته است اسکان داده شده اند گفت:  توان عشایر در حوزه دامداری است و سازمان آب برای تامین آب جهت واحدهای صنعتی  دامپروری با همکاری جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در کمترین زمان ممکن باید اقدام نماید.
این نماینده مردم در خانه ملت خواستار همراهی بانک های به منظور اعطلای وام و تسهیلات اشتغالزایی و تولید شد و تصریح کرد: در مناطقی که نگاه اشتغال در آنجا کششاورزی بوده است و اینک بدلیل خشکسالی کشاورزی و اشتغال خود را از دست داده اند بانک ها باید با حمایت از بنگاه های اقتصادی قسمتی از آسیب های واره را جبران کنند.
عضو فراکسیون عشایر مجلس شورای اسلامی با اشاره به خدمات جامعه عشایری در زمان انقلاب و جنگ تحمیلی بیان کرد: جامعه عشایری در زمان های لازم خط دفاع از نظام وانقلاب  بوده اند و از این جامعه به عنوان یکی از دژهای محکم دفاع از ولایت و آرمان های امام راحل یاد می شود.
رضایی ادامه داد: عشایر کمترین بهره از اعتبارات دولتی و یارانه ای که دولت در بخش انرژی پرداخت می کند می برند، این جامعه باید مورد توجه قرار گرفته و مشکلاتشان حل شود.