امروز چهارشنبه, 03 بهمن 1397 - Wed 01 23 2019

منو

عمر بیش از ۵۰ درصد ناوگان حمل و نقل بار کشور بالای ۱۰ سال است

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد ۳۹۵ هزار کامیون فعال در کشور داریم که بیش از ۵۰ درصد  آنها  عمر بالایی ۱۰ سال دارند.

 به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی به نقل از  خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمدرضا رضایی ظهر امروز در همایش بزرگداشت هفته حمل و نقل، رانندگان و راهداری اظهار داشت: امروز در دنیا کشورهای پیشرفته توفیقات خود را مدیون سیستم حمل و نقل کارآمد می‌دانند و در واقع مهم‌ترین شاخصه توسعه یافتگی بحث حمل و نقل است.

 

وی با بیان اینکه طول جاده‌های کشور 214 کیلومتر است که توسط راهداران کنترل می‌شود این در حالی است که طول جاده‌های کشور همسایه ترکیه 6 برابر طول جاده‌های کشور ما است، افرود: نسبت به وسعت کشور طول جاده‌های ما کم است.

 

رضایی با اشاره به آمار بالایی تصادفات در کشور  و با بیان اینکه روزانه 45 نفر در کشور بر اثر تصادفات جاده‌ای فوت می‌کنند، افزود: سالانه 16هزار نفر در تصادفات جان خود را از دست می‌دهند و 300 هزار نفر دچار معلولیت می‌شوند. 

 

وی با بیان اینکه توان راهداران ظرفیت  خوبی کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای است که مورد غفلت واقع شده است، گفت: برای اینکه فوتی‌ها و تلفات جاده‌ای ما کاهش یابد باید مسائل معیشتی راهداران مورد توجه باشد.

 

نماینده مردم جهرم در مجلس اظهار داشت: تعداد 395هزار کامیون فعال در کشور داریم که بیش از 50 درصد  آنها  عمر بالایی 10 سال دارند  و همین موضوع سبب بالا رفتن مصرف سوخت و استهلاک قطعات خودرو می‌شود.

 

وی با اشاره به اعتراضات رانندگان در چند ماه گذشته گفت: خیلی از مطالبات رانندگان مانند بیمه درمان، بیمه تکمیلی، گران شدن قطعات یدکی خودرو، کمبود لاستیک، بازنشستگی زودتر از موعد و مشاغل سخت و زیان‌آور  به حق است که به آن کم توجهی شده است.

 

رضایی با بیان اینکه در کشور تمام شمول حمل و نقل از جمله دریایی، ریلی، هوایی و‌جاده‌ای را داریم اما متاسفانه به درستی از این ظرفیت خدادادی بهره نگرفته‌ایم، گفت: کشور ایران به دلیل همسایگی با 15کشور و وجود جمعیت 400 میلیون نفری در اطراف ما، یکی از کوریدوهای برجسته و ترانزیتی بین‌المللی  محسوب می‌شود اما از این ظرفیت استفاده نشده اما کشورهای همسایه به دنبال ترانزیت کالا از راه‌های ارتباطی خودشان هستند.

 

وی به ضررورت استفاده از درآمدهای ناشی ترانزیت کالا در جاده‌های کشور اشاره و بیان کرد: پتانسیل استفاده از ترانزیت کالا و مسافر از جاده‌های کشور می‌تواند در سطوح بین‌المللی اعتبارات قابل توجهی را نصیب  کشور کند و حتی قدرت چانه‌زنی سیاسی و اقتصادی کشور را در جهان بالا می‌برد.