امروز چهارشنبه, 03 بهمن 1397 - Wed 01 23 2019

منو

غفلت وزارت خارجه از ظرفیت های اقتصادی کشور / ایران ظرفیت ۳۸ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی دارد

  • نوشته شده توسط خبرنگار
  • دسته: رسانه
  • بازدید: 59
وزارت امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی عملکرد ضعیفی داشته است و شناخت درستی از ظرفیت اقتصادی کشور و ظرفیت های اقتصادی کشورهای همسایه در وزارت خارجه وجود ندارد.
 

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده مردم شهرستان جهرم در مجلس شورای اسلامی، محمدرضا رضایی در گفت وگو با  خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، اظهارداشت: در کشور ما ظرفیت ۳۸ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی وجود دارد. بیش از ۴۰۰ هزار مهندس ساختمان و هزاران شرکت عمرانی که در حوزه های مختلف می توانند پروژه های سنگین اجرا کنند، وجود دارد.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از ۳۸ میلیارد دلار، توانسته ایم ۲ میلیارد دلار در کشورهای همسایه با جمعیت ۴۰۰ هزار نفر درآمد داشته باشیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در کشورهایی مثل عراق و سوریه جمهوری اسلامی هزینه های زیادی داده است اما دیپلماسی اقتصادی ما ظرفیت مورد نیاز برای حضور شرکت های ایرانی در این کشورها را فراهم نکرده است. وزارت امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی عملکرد ضعیفی داشته است و شناخت درستی از ظرفیت اقتصادی کشور و ظرفیت های اقتصادی کشورهای همسایه در وزارت خارجه وجود ندارد.

رضایی کوچی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی که متولی حوزه عمران کشور است و می تواند بسیاری از پیمانکاران بزرگ را که در اجرای پروژه های راهسازی، فرودگاه ها و راه آهن ها در کشور عملکرد مناسبی داشته باشد، متاسفانه در این زمینه عملکرد مناسبی نداشت. باید وزارت راه و شهرسازی زمینه حضور این شرکت ها در سایر کشورها را فراهم می کرد.

به گزارش مهر ، وی ادامه داد: وزارت راه و شهرسازی باید از وزارت خارجه مطالبه می کرد تا زمینه حضور شرکت های ایرانی در پروژه های خارج از کشور را فراهم کند. اگر سرمایه گذاری درستی در این زمینه انجام شود، می توانیم معادل قیمت نفت از کشورهای همسایه با صادرات فنی مهندسی ارزآوری داشته باشیم.